perjantai 28.2.2020 | 14:20
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Uutiset

PM hirvenhaukkukokeissa Kannuksessa valittiin koirat Pohjan lohkon valintakokeeseen

Lestijoki
Su 6.10.2019 klo 13:57 [päivitetty su 14:35]

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Keski-Pohjanmaan hirvikoirakerho järjesti Keski-Pohjanmaan kennelpiirin hirvenhaukun piirinmestaruuskokeet 28.– 29. syyskuuta Kannuksen koskenmaassa.

Lauantaina hirvikokeeseen osallistui uroksia ja sunnuntaina narttuja. Kokeen ylituomarina toimi Vesa Välimäki Kurikasta.

Urosten kokeeseen osallistui yhteensä 28 ja narttujen osalta 20 hirvikoiraa. Roduista oli edustettuina harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira sekä yksi hälleforsin koira.

Urosten kisan voitti Havulan Jate omistajana Toni Peltoniemi Kaustiselta. Narttujen vastaavan kisan voitti Kolleem Cara omistajana Elina Paananen Perhosta.

Tulosten perusteella valittiin koirat Pohjan lohkon valintakokeeseen. Valitut koirat olivat:

Karhukoirat: Risunevan Moka Matti Uusivirta, Kattanahon Aaro Anssi ja MIrja Mastokangas, Risunevan Rasmus Veli Hautakoski

Varalla: Kantolanrinteen Pilikku Marko Rahkonen

Harmaa urokset: Havulan Jate Toni Peltoniemi, Savumetsän Elvis Heikki Huhtala, Hiilloksen Nitro Joni Hautala

Varalla: Mehtäperän Leku Juha Ojala

Harmaa nartut: Kolleem Cara Elina Paananen, Nita Kimmo Niemimäki, Kiekan Kalla Janne Paananen

Varalla: Lulu Hannu Änäkkälä

Tulokset

Urokset

1. 242/1 HAVULAN JATE om. Peltoniemi Toni, Kaustinen 96,00

2. 48/1 RISUNEVAN MOKA om. Uusivirta Matti, Nivala 93,50

3. 42/1 SAVUMETSÄN ELVIS om. Huhtala Heikki, Ylivieska 93,00

4. 48/1 KATTAANAHON AARO om. Mastokangas Anssi ja Mirja, Halsua 92,50

5. 242/1 HIILLOKSEN NITRO om. Hautala Joni, Kälviä 91,50

6. 242/1 MEHTÄPERÄN LEKU om. Ojala Juha, Kokkola 91,00

7. 42/1 KALASÄÄSKEN VINHA om. Kero Kari ja Saukko Reijo, Sievi 90,00

8. 48/1 RISUNEVAN RASMUS om. Hautakoski Veli, Sievi 88,00

9. 907/1 ALPWEIDEN CAAPO om. Uusitalo Veikko, Yli-Lesti 87,50

10. 242/1 SUSINEVAN GASSO om. Rauma Terho, Kaustinen 87,50

11. 48/1 KANTOLANRINTEEN PILIKKU om. Rahkonen Marko, Kaustinen 87,00

12. 48/1 KETTUKAARRON VARTTI om. Nikunen Mikko, Toholampi 86,50

13. 42/1 PASABNES FIGARO om. Kronqvist Anders, Öja 86,50

14. 48/1 VIHREÄRANNAN MÖRKÖ om. Kukkola Antti, Ylivieska 86,50

15. 42/1 JÄLKIJÄÄRÄN AXCU om. Mastokangas Mauri, Kannus 84,50

16. 42/1 NORRTROLLS FOXI om. Pääkkö Tarmo, Ylivieska 82,00

17. 242/1 MEHTÄPERÄN RAJU om. Rautiola Ilari, Toholampi 81,50

18. 42/1 NORRTROLLS DANI om. Hautamäki Jarno, Kaustinen 79,00

19. 42/1 MÖRKÖHAUKUN MÖKÖ om. Laakso Ilpo, Reisjärvi 76,50

20. 48/1 KETTUKAARRON NALLI om. Helander Jarmo, Nivala 76,00

21. 42/1 HAVUKKAMÄEN JAROMIR om. Rajala Sini, Reisjärvi 74,00

22. 48/1 HEPAKAN HESSU om. Kangasvieri Keijo, Sykäräinen 67,50

23. 42/1 KAAKKURIN ACE om. Koivisto Pertti, Veteli 55,00

24. 48/1 SALOKALLION RUUTI om. Känsälä Markku, Ylivieska 41,50

25. 242/1 PALOKALLION PONTUS om. Hietaniemi Olli, Perho 35,50

26. 42/1 C-OLE EINAR om. Manninen Kari, Kalajoki 17,00

27. 42/1 TULLIPORTIN JAMPO om. Karvonen Hannu, Yli-Kannus 15,50

28. 242/1 HAVUKKAMÄEN REMU om. Puranen Janne, Himanka 14,00

Nartut

1. 42/2 KOLLEEM CARA om. Elina Paananen, Perho 92,50

2. 242/2 NITA om. Kimmo Niemimäki, Nivala 92,00

3. 42/2 KIEKAN KALLA om. Janne Paananen, Reisjärvi 91,00

4. 242/2 LULU om. Hannu Änäkkälä, Lestijärvi 87,50

5. 242/2 IITU om. Pentti Annala, Kalajoki 87,50

6. 242/2 KUUHINGON VIKI om. Aki Reinikainen, Haapajärvi 87,00

7. 242/2 KÖRTTILAKIAN NELLA om. Jari Hakola, Kaustinen 87,00

8. 242/2 LEHTIKANKAAN LIKKA om. Janne Ylitalo, Kalajoki 83,50

9. 42/2 MUSTANLAMMIN SISSI om. Ari-Pekka Purola, Halsua 81,00

10. 48/2 KUOHUKORVEN PENI om. Toivo Heinonen, Halsua 78,50

11. 42/2 RANTAPAJUN WILMA om. Rami Pentti, Kokkola 74,50

12. 42/2 AUKKOHAKKUUN ASSI om. Tuomo Hirvi, Kaustinen 71,50

13. 42/2 KOLLEEM ELMA om. Teemu Pohjonen, Perho 61,50

14. 42/2 KORTENIVAN SHIRO om. Jorma Rajala, Reisjärvi 58,00

15. 42/2 HAVULAN PIRRE om. Leo Kukkola, Halsua 56,50

16. 42/2 RYÖNÄNMAAN JUNIORI om. Benjamin Mäkelä, Kokkola 39,50

17. 242/2 KORVENKIERTÄJÄN SERA om. Pertti Hämäläinen, Perho 38,00

18. 42/2 JOKELANTIEN MIRINA om. Jukka Jokela, Lestijärvi 15,50

19. 42/2 RYÖNÄNMAAN KIIA om. Pekka Viisteensaari, Kokkola 14,00

20. 42/2 TEERENNEVAN RIITU om. Kalevi Humalajoki, Kalajoki 14,00

#