sunnuntai 9.8.2020 | 09:04
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Uutiset

Keski-Pohjanmaan Yleisurheilu ry:n piirihuipentuman tulokset 25-26.7.2020 Haapajärveltä

To 30.7.2020 klo 10:41

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

KePY piirihuipentuma Haapajärvi 9-15v.

25.7.2020

T9 2-ottelu (kuula+keihäs) 1) Hilda Jauhiainen ReisjPi 319, 2) Oona Yrjänä LohtVei 291, 3) Ellen Lahtinen LohtVei 247, 4) Kiira Ságvári YlivKu 239.

T9 2-ottelu (pituus+keihäs) 1) Siiri Ikäläinen YlivKu 261, 2) Anna Hekkala HimU 226, 3) Silja Kähtävä AlavVi 187, 4) Elsa Kyösti HimU 149, 5) Hilda Jauhiainen ReisjPi 137, 6) Ellen Lahtinen LohtVei 127, (Sofia Mäki Länsi-Uudenmaan Urheilijat 182, kilpailun ulkopuolella).

T9 2-ottelu (kuula+pituus) 1) Siiri Ikäläinen YlivKu 382, 2) Anna Hekkala HimU 314, 3) Kiira Ságvári YlivKu 297, 4) Silja Kähtävä AlavVi 296, 5) Oona Yrjänä LohtVei 272, 6) Venla Hietala NivU 249, 7) Elsa Kyösti HimU 209.

P9 2-ottelu (40m+1000m) 1) Eemeli Jukkola LohtVei 397, 2) Veikka Vilkuna NivU 367, 3) Martti Niininen VetU 281, (Touko Välimaa KangU 303, kilpailun ulkopuolella).

P9 2-ottelu (40m+korkeus) 1) Veikka Vilkuna NivU 388.

T10 60m (+1,2) 1) Eva Ferreira KalajJu 9,73, 2) Frida Lindholm KalajJu 9,87, 3) Inka Kähkölä LohtVei 10,28, 4) Neea-Martta Rentola YlivKu 11,11.

T10 1000m 1) Neea-Martta Rentola YlivKu 5.00,49.

T10 Pituus 1) Eva Ferreira KalajJu 3,54, 2) Maissi Peltoniemi KaustPV 3,28, 3) Neea-Martta Rentola YlivKu 2,78, Inka Kähkölä LohtVei.

T10 Kiekko 1) Juulia Lahtinen LohtVei 14,50, 2) Neea-Martta Rentola YlivKu 10,42.

P10 60m (+2,0) 1) Riku Utriainen YlivKu 9,89, 2) Leevi Nissilä LohtVei 9,91, 3) Joonatan Jaatinen KalajJu 10,16, 4) Luukas Saarikoski KannU 10,19, 5) Tuukka Kopsala KannU 10,26.

P10 1000m 1) Riku Utriainen YlivKu 4.03,83, 2) Tuukka Kopsala KannU 4.22,62.

P10 Korkeus 1) Joonatan Jaatinen KalajJu 100, 2) Leevi Nissilä LohtVei 95.

P10 Kolmiloikka 1) Joonatan Jaatinen KalajJu 7,06, 2) Leevi Nissilä LohtVei 6,57.

P10 Kuula 1) Pentti Torvi HimU 8,33, 2) Arttu Syväkoski KaustPV 7,95, 3) Leevi Nissilä LohtVei 6,75, 4) Tuukka Kopsala KannU 6,36.

P10 Keihäs 1) Pentti Torvi HimU 21,78, 2) Arttu Syväkoski KaustPV 21,77, 3) Leevi Nissilä LohtVei 15,96, 4) Joonatan Jaatinen KalajJu 11,15.

T11 60m 1) Jemina Eskola KannU 9,51, 2) Peppi Mastokangas YlivKu 9,69, 3) Netta Kähtävä AlavVi 9,69, 4) Lauriina Kortetmaa KannU 9,70, 5) Kerttu Joro PyhäjPo 9,93, 6) Jenna Patana VetU 9,99, 7) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 10,25, 8) Olivia Anttila VetU 10,97

Erä 1 1) Kerttu Joro PyhäjPo 9,93, 2) Jenna Patana VetU 9,99, 3) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 10,25, 4) Olivia Anttila VetU 10,97. Erä 2 1) Jemina Eskola KannU 9,51, 2) Peppi Mastokangas YlivKu 9,69, 3) Netta Kähtävä AlavVi 9,69, 4) Lauriina Kortetmaa KannU 9,70.

T11 1000m 1) Sandra Heikkilä KalajJu 3.56,86, 2) Lauriina Kortetmaa KannU 4.07,64, 3) Jemina Eskola KannU 4.18,28, 4) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 4.19,19.

T11 Pituus 1) Jemina Eskola KannU 3,59, 2) Peppi Mastokangas YlivKu 3,59, 3) Lauriina Kortetmaa KannU 3,52, 4) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 3,35, 5) Kerttu Joro PyhäjPo 3,16.

T11 Kiekko 1) Netta Kähtävä AlavVi 17,20, 2) Jemina Eskola KannU 17,02, 3) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 16,28, 4) Lauriina Kortetmaa KannU 13,94, 5) Peppi Mastokangas YlivKu 13,15.

P11 60m (+1,1) 1) Leo Rautio NivU 9,36, 2) Topi Kahila KalajJu 9,43, 3) Miro Jokinen KannU 10,17.

P11 1000m 1) Artturi Junnola KälvTa 3.37,48, 2) Elia Katajalaakso KannU 3.40,16.

P11 Korkeus 1) Leo Rautio NivU 120, 2) Elia Katajalaakso KannU 115, 3) Jere Murto AlavVi 110.

P11 Kolmiloikka 1) Leo Rautio NivU 7,67.

P11 Kuula 1) Jere Murto AlavVi 10,40, 2) Miro Jokinen KannU 8,06, 3) Leevi Niininen VetU 6,75.

P11 Keihäs 1) Jere Murto AlavVi 44,81, 2) Leevi Niininen VetU 27,25, 3) Miro Jokinen KannU 26,35.

P12 60m (+2,2) 1) Riku Patana VetU 8,54, 2) Luka Kykyri KälvTa 9,01, 3) Kimi Kaustinen KaustPV 9,59, 4) Roope Rentola YlivKu 9,63.

P12 1000m 1) Luka Kykyri KälvTa 3.22,76, 2) Julius Juola KalajJu 3.46,01, Elias Björkbacka VetU DNS.

P12 200m aidat (+1,0) 1) Luka Kykyri KälvTa 39,16, 2) Kimi Kaustinen KaustPV 41,20, 3) Roope Rentola YlivKu 43,23.

P12 Korkeus 1) Kimi Kaustinen KaustPV 135, 2) Manuel Tuura KalajJu 125, 3) Sulo Peltoniemi KaustPV 120.

P12 Kolmiloikka 1) Luka Kykyri KälvTa 9,07, 2) Kimi Kaustinen KaustPV 8,90, 3) Roope Rentola YlivKu 8,10.

P12 Kuula 1) Ville Isokääntä AlavVi 8,21, 2) Jesse Seppälä YlivKu 6,96.

P12 Keihäs 1) Jesse Seppälä YlivKu 29,87, 2) Luka Kykyri KälvTa 25,42, 3) Ville Isokääntä AlavVi 23,86, 4) Roope Rentola YlivKu 15,34.

T12 60m (+0,9) 1) Laura Aho ReisjPi 8,51, 2) Aurora Sormunen KannU 9,12, 3) Minea Perttu YlivKu 9,18, 4) Tessa Herronen KokkVei 9,33, 5) Eerika Parpala KälvTa 9,49, 6) Telma Tuorila HimU 9,50, 7) Klaara Kivistö KalajJu 9,84.

T12 1000m 1) Laura Aho ReisjPi 3.39,92, 2) Tessa Herronen KokkVei 3.42,87, 3) Riialiina Kiljala YlivKu 3.53,77, Iida Anttila NivU DNS.

T12 200m aidat (+3,1) 1) Vanessa Pöyhönen VetU 38,01, 2) Klaara Kivistö KalajJu 39,93.

T12 Seiväs 1) Klaara Kivistö KalajJu 250.

T12 Pituus 1) Laura Aho ReisjPi 4,53, 2) Vanessa Pöyhönen VetU 4,24, 3) Klaara Kivistö KalajJu 3,82, Telma Tuorila HimU DNS.

T12 Kiekko 1) Anni Syväkoski KaustPV 21,60.

P13 60m (+2,9) 1) Peetu Mastokangas YlivKu 8,41, 2) Aaro Kangas KälvTa 8,54, 3) Jarkko Mikkonen PyhäjPo 8,64, 4) Lauri Niininen VetU 8,98, 5) Onni Palola NivU 10,01.

P13 1000m 1) Jani Tytärniemi ReisjPi 3.17,48, 2) Juuso Tuura HaapajKi 3.29,12, Lauri Niininen VetU.

P13 Korkeus 1) Teemu Simoinen HalsToi 130, 2) Onni Palola NivU 115.

P13 Kolmiloikka 1) Aaro Kangas KälvTa 8,60.

P13 Kuula 1) Niilo Torvi HimU 13,11, 2) Juuso Tuura HaapajKi 10,95, 3) Peetu Mastokangas YlivKu 9,80, 4) Valtteri Purola ReisjPi 9,45.

P13 Keihäs 1) Teemu Simoinen HalsToi 44,09, 2) Niilo Torvi HimU 32,55, 3) Lauri Niininen VetU 30,15.

T13 60m (+1,6) 1) Jenniina Tuura KalajJu 8,33, 2) Vanessa Store KälvTa 8,38, 3) Aava Raudaskoski KokkTU 8,47, 4) Frida Isojärvi KalajJu 8,60, 5) Essi Rahkola KalajJu 8,77, 6) Viivi-Leena Kari VetU 8,86, (Elsa Pinola HyvsU 9,10 kilpailun ulkopuolella).

T13 1000m 1) Elmiina Katajalaakso KannU 3.45,45, 2) Kerttu Känsälä KaustPV 4.09,33, Fiia Niemelä KalajJu.

T13 200m aidat (+1,9) 1) Fiia Niemelä KalajJu 40,73, 2) Helmi Jauhiainen ReisjPi 42,88.

T13 Pituus 1) Vanessa Store KälvTa 4,50, 2) Aava Raudaskoski KokkTU 4,48, 3) Frida Isojärvi KalajJu 4,10, 4) Essi Rahkola KalajJu 4,08, 5) Aada Eskola NivU 4,04, 6) Helmi Jauhiainen ReisjPi 3,62, (Elsa Pinola HyvsU 4,19 kilpailun ulkopuolella).

T13 Kiekko 1) Helmi Jauhiainen ReisjPi 26,95.

T15 100m (+2,0) 1) Oona Kangasvieri KannU 13,23, 2) Anna Lukkarila KannU 13,53, 3) Emilia Arvola HaapajKi 13,78, 4) Rebekka Pöyhönen VetU 14,59, Essi Koivisto VetU DNS.

T15 800m 1) Milla Utriainen KaustPV 2.33,18, 2) Enni Isosaari KälvTa 2.38,79, 3) Sara Patana VetU 2.42,18.

T15 300m aidat 1) Anna Lukkarila KannU 50,89.

T15 Seiväs 1) Aamu Uusitalo HimU 321, 2) Elli Siirilä VetU 240.

T15 Pituus 1) Oona Anttila VetU 4,45, Essi Koivisto VetU DNS.

T15 Kiekko 1) Saana Koskimäki KaustPV 36,45.

P15 100m (+2,0) 1) Mahmoud Bakar VetU 12,90, 2) Joosef Ahmed VetU 12,98, 3) Sisu Peltoniemi KaustPV 13,26, 4) Eemeli Tarkka LohtVei 13,33, Kasper Björkbacka VetU DNS.

P15 800m 1) Kasper Björkbacka VetU 2.09,15.

P15 300m aidat 1) Eemeli Tarkka LohtVei 53,50.

P15 Korkeus 1) Sisu Peltoniemi KaustPV 156, 2) Niko Kaustinen KaustPV 156.

P15 Seiväs 1) Oskari Tikkakoski VetU 230, 2) Niko Kaustinen KaustPV 210.

P15 Kolmiloikka 1) Niko Kaustinen KaustPV 9,50.

P15 Kuula 1) Viljami Pöyhönen VetU 11,93, 2) Niko Kaustinen KaustPV 10,12, 3) Jere Seppälä YlivKu 9,22.

P15 Keihäs 1) Jere Seppälä YlivKu 32,72.

26.7.2020

T9 2-ottelu (40m+1000m) 1) Siiri Ikäläinen YlivKu 385, 2) Ada Kinnunen HaapajKi 320, 3) Silja Kähtävä AlavVi 288, 4) Kiira Ságvári YlivKu 283, 5) Maisa Niemi KaustPV 213, 6) Taru Niemi KaustPV 167.

T9 2-ottelu (1000m+korkeus) 1) Siiri Ikäläinen YlivKu 292, 2) Hilda Jauhiainen ReisjPi 86.

T9 2-ottelu (40m+korkeus) 1) Anna Hekkala HimU 377, 2) Kiira Ságvári YlivKu 312, 3) Tuulia Kortesluoma KalajJu 255.

P9 2-ottelu (pituus+keihäs) 1) Eemeli Jukkola LohtVei 330, 2) Eino Kyösti HimU 252, 3) Oliver Korpela LohtVei 215.

P9 2-ottelu (kuula+keihäs) 1) Eino Kyösti HimU 319.

P9 2-ottelu (kuula+pituus) 1) Tuomas Tirri YlivKu 382, 2) Eemeli Jukkola LohtVei 380, 3) Topias Saarikoski KannU 364, 4) Veikka Vilkuna NivU 363, 5) Oliver Korpela LohtVei 257.

P10 60m aidat (+0,5) 1) Riku Utriainen YlivKu 12,73, 2) Leevi Nissilä LohtVei 13,65.

P10 Pituus 1) Luukas Saarikoski KannU 3,66, 2) Riku Utriainen YlivKu 3,44, 3) Leevi Nissilä LohtVei 3,26, 4) Tuukka Kopsala KannU 3,23, 5) Joonatan Jaatinen KalajJu 3,09.

P10 Kiekko 1) Arttu Syväkoski KaustPV 23,72, 2) Pentti Torvi HimU 22,67, 3) Leevi Nissilä LohtVei 13,69.

T10 60m aidat (+0,5) 1) Eva Ferreira KalajJu 13,26, 2) Frida Lindholm KalajJu 14,13, 3) Neea-Martta Rentola YlivKu 15,22.

T10 Korkeus 1) Siiri Joki-Erkkilä KalajJu 105, 2) Rebekka Känsälä KaustPV 100, Ilona Kauppila OulPy 95, (kilpailun ulkopuolella).

T10 Kolmiloikka 1) Eva Ferreira KalajJu 7,42, 2) Neea-Martta Rentola YlivKu 5,94.

T10 Kuula 1) Juulia Lahtinen LohtVei 6,49, 2) Frida Lindholm KalajJu 6,43, 3) Neea-Martta Rentola YlivKu 5,15, Ilona Kauppila OulPy 5,29, (kilpailun ulkopuolella).

T10 Keihäs 1) Neea-Martta Rentola YlivKu 11,23, 2) Juulia Lahtinen LohtVei 10,35, Ilona Kauppila OulPy 12,98, (kilpailun ulkopuolella).

T11 60m aidat 1) Peppi Mastokangas YlivKu 11,32, 2) Jemina Eskola KannU 11,66, 3) Roosa Heikkilä KannU 11,85, 4) Lauriina Kortetmaa KannU 11,94, 5) Netta Kähtävä AlavVi 12,14, 6) Emily Tirri YlivKu 12,77, 7) Inka Niemi KaustPV 12,95, 8) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 13,20

T11 Korkeus 1) Jemina Eskola KannU 125, 2) Kerttu Joro PyhäjPo 115, 3) Netta Kähtävä AlavVi 110, 4) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 110, 5) Amanda Ságvári YlivKu 95.

T11 Kolmiloikka 1) Peppi Mastokangas YlivKu 8,12, 2) Jemina Eskola KannU 8,05, 3) Lauriina Kortetmaa KannU 7,77, 4) Emily Tirri YlivKu 7,40, 5) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 7,26, 6) Inka Niemi KaustPV 7,06, 7) Netta Kähtävä AlavVi 6,85, 8) Amanda Ságvári YlivKu 6,75.

T11 Kuula 1) Roosa Heikkilä KannU 7,73, 2) Lauriina Kortetmaa KannU 7,69, 3) Jemina Eskola KannU 6,95, 4) Peppi Mastokangas YlivKu 5,94, 5) Mette Isosalo KälvTa 5,80, 6) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 5,70, 7) Inka Niemi KaustPV 5,67, 8) Emily Tirri YlivKu 5,58, 9) Amanda Ságvári YlivKu 5,13, Emilia Kärkkäinen OulPy 6,37, (kilpailun ulkopuolella).

T11 Keihäs 1) Roosa Heikkilä KannU 22,19, 2) Jemina Eskola KannU 20,75, 3) Mette Isosalo KälvTa 15,52, 4) Netta Kähtävä AlavVi 15,02, 5) Amanda Ságvári YlivKu 14,85, 6) Lauriina Kortetmaa KannU 14,75, 7) Elsa-Orvokki Rentola YlivKu 10,86, 8) Inka Niemi KaustPV 10,49.

P11 60m aidat (+2,4) 1) Leo Rautio NivU 10,87.

P11 Pituus 1) Leo Rautio NivU 3,90, 2) Topi Kahila KalajJu 3,78, 3) Elia Katajalaakso KannU 3,46.

P11 Kiekko 1) Jere Murto AlavVi 35,74.

P12 200m (+0,6) 1) Kimi Kaustinen KaustPV 32,92, 2) Roope Rentola YlivKu 33,55.

P12 60m aidat (+1,5) 1) Kimi Kaustinen KaustPV 11,76, 2) Roope Rentola YlivKu 14,67.

P12 Pituus 1) Kimi Kaustinen KaustPV 3,71, 2) Roope Rentola YlivKu 3,42.

P12 Kiekko 1) Ville Isokääntä AlavVi 26,97, 2) Kimi Kaustinen KaustPV 25,33, 3) Jesse Seppälä YlivKu 21,57, 4) Roope Rentola YlivKu 17,26.

T12 200m (-0,4) 1) Laura Aho ReisjPi 28,60, 2) Minea Perttu YlivKu 30,49, 3) Iida Anttila NivU 31,29, 4) Klaara Kivistö KalajJu 32,71, 5) Sara Haikara KälvTa 37,57.

T12 60m aidat (+1,1) 1) Vanessa Pöyhönen VetU 10,77, 2) Klaara Kivistö KalajJu 12,98.

T12 Korkeus 1) Vanessa Pöyhönen VetU 135.

T12 Kolmiloikka 1) Laura Aho ReisjPi 9,98, 2) Riialiina Kiljala YlivKu 8,43, 3) Klaara Kivistö KalajJu 8,33, 4) Anni Syväkoski KaustPV 6,63.

T12 Kuula 1) Laura Aho ReisjPi 10,24, 2) Riialiina Kiljala YlivKu 7,53, 3) Anni Syväkoski KaustPV 7,41, 4) Klaara Kivistö KalajJu 7,29.

T12 Keihäs 1) Klaara Kivistö KalajJu 22,28, 2) Vilma Haikara KälvTa 21,52, 3) Anni Syväkoski KaustPV 17,36.

T13 200m 1) Vanessa Store KälvTa 26,5 (ka), 2) Jenniina Tuura KalajJu 26,7 (ka), 3) Frida Isojärvi KalajJu 27,4 (ka), 4) Essi Rahkola KalajJu 28,2 (ka), 5) Aava Raudaskoski KokkTU 28,45, 6) Viivi-Leena Kari VetU 30,02, 7) Elmiina Katajalaakso KannU 30,23

T13 60m aidat (+1,5) 1) Viivi-Leena Kari VetU 9,84, 2) Vanessa Store KälvTa 10,22, 3) Aava Raudaskoski KokkTU 11,12.

T13 Korkeus 1) Vanessa Store KälvTa 138, 2) Aada Eskola NivU 130, 3) Frida Isojärvi KalajJu 130.

T13 Kolmiloikka 1) Vanessa Store KälvTa 10,37, 2) Aada Eskola NivU 9,20, 3) Helmi Jauhiainen ReisjPi 8,14, Elsa Pinola HyvsU 9,27 (kilpailun ulkopuolella).

T13 Kuula 1) Helmi Jauhiainen ReisjPi 10,07, 2) Vanessa Store KälvTa 8,59, 3) Jenniina Tuura KalajJu 8,20, 4) Essi Rahkola KalajJu 8,08.

T13 Keihäs 1) Helmi Jauhiainen ReisjPi 39,95.

P13 200m (+0,1) 1) Atte Salminen KaustPV 27,32, 2) Jarkko Mikkonen PyhäjPo 28,16, 3) Peetu Mastokangas YlivKu 29,65, 4) Onni Palola NivU 34,63.

P13 Pituus 1) Atte Salminen KaustPV 4,99, 2) Peetu Mastokangas YlivKu 4,04, 3) Aaro Kangas KälvTa 3,89, 4) Onni Palola NivU 3,28.

P13 Kiekko 1) Niilo Torvi HimU 35,84, 2) Juuso Tuura HaapajKi 33,60, 3) Valtteri Purola ReisjPi 31,39.

T15 300m (+1,0) 1) Oona Kangasvieri KannU 44,38, 2) Anna Lukkarila KannU 45,00, 3) Emilia Arvola HaapajKi 46,05.

T15 2000m 1) Sanni Vuollet KalajJu 7.36,03.

T15 80m aidat (+0,4) 1) Anna Lukkarila KannU 13,45, 2) Rebekka Pöyhönen VetU 14,55, 3) Sanna Läspä KaustPV 18,74.

T15 Kolmiloikka 1) Sanna Läspä KaustPV 7,80.

T15 Kuula Sara Savolainen OulPy 9,69, (kilpailun ulkopuolella).

T15 Keihäs 1) Sanna Läspä KaustPV 19,08.

P15 300m (+1,0) 1) Eetu Haasala LohtVei 45,68.

P15 2000m 1) Kasper Björkbacka VetU 6.22,24, 2) Santtu Aho KaustPV 7.07,76, Noa Korhonen OulPy 6.38,50, (kilpailun ulkopuolella).

P15 Pituus 1) Eetu Haasala LohtVei 4,40.

P15 Kiekko 1) Esa Koskinen KaustPV 37,66, 2) Jere Seppälä YlivKu 20,92.

#