torstai 26.11.2020 | 03:06
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Maastohuipennus juostiin Kannuksen Kitinkankaalla – Miesten voitto Vetelin Atte Taipaleelle ja naisten Kälviän Kaisa Honkaharjulle

Joni Mäki-Petäjä
Ma 21.9.2020 klo 09:54

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Kitinkankaan maastoissa juostiin viikonloppuna maastohuipentuma/pm-maastot. Järjestävän seuran Kannuksen Uran ainoa mestaruus tuli T13-sarjassa, kun Elmiina Katajalaakso juoksi mestaruuteen. T10-sarjassa Toholammin Urheilijoiden Pipsa Kotila juoksi voittoon ja saman teki Lohtajan Veikkojen Eemeli Jukkola P9-sarjassa.

Miesten sarjan voitto meni Vetelin Urheilijoiden Atte Taipaleelle. Uran Markus Hernesmaa oli kolmas.

Naisten voitto meni ylivoimaisesti Kälviän Tarmon Kaisa Honkaharjun nimiin.

M: maastojuoksu 4 km: 1) Atte Taipale, Vetelin Urheilijat, 13.21, 2) Jani Simoinen, Halsuan Toivo, +47, 3) Markus Hernesmaa, Kannuksen Ura, +1.18, 4) Leevi Marjakangas, Ylivieskan Kuula, +3.57.

N: maastojuoksu 4 km: 1) Kaisa Honkaharju, Kälviän Tarmo, 14.12, 2) Melissa Kykyri, Kälviän Tarmo, +1.05, 3) Jenni Jaatinen, Kalajoen Junkkarit, +2.13, .

T15: maastojuoksu 2 km: 1) Emilia Reinikainen, Kalajoen Junkkarit, 7.32, 2) Essi Koivisto, Vetelin Urheilijat, +13, .

P13: maastojuoksu 1,5 km: 1) Teemu Simoinen, Halsuan Toivo, 6.09.

T13: maastojuoksu 1,5 km: 1) Elmiina Katajalaakso, Kannuksen Ura, 5.51, 2) Taija Nousiainen, Kalajoen Junkkarit, +22, 3) Jenniina Tuura, Kalajoen Junkkarit, +26, 4) Tilda Sorvari, Kalajoen Junkkarit, +28, 5) Essi Rahkola, Kalajoen Junkkarit, +49, .

P12: maastojuoksu 1,5 km: 1) Luka Kykyri, Kälviän Tarmo, 5.17.

P11: maastojuoksu 1 km: 1) Artturi Junnola, Kälviän Tarmo, 3.19, 2) Elia Katajalaakso, Kannuksen Ura, +1, 3) Leo Rautio, Nivalan Urheilijat, +9, 4) Matias Annala, Kalajoen Junkkarit, +55.

T11: maastojuoksu 1 km: 1) Sandra Heikkilä, Kalajoen Junkkarit, 3.36, 2) Venla Nisula, Reisjärven Pilke, +4, 3) Liina-Maija Hietala, Kaustisen Pohjan-Veikot, +15, 4) Iida Paavola, Kaustisen Pohjan-Veikot, +18, .

P10: maastojuoksu 1 km: 1) Joonatan Jaatinen, Kalajoen Junkkarit, 3.31, 2) Riku Utriainen, Ylivieskan Kuula, +8, 3) Alvar Sorvari, Kalajoen Junkkarit, +8, 4) Veeti Sorvari, Kalajoen Junkkarit, +18, 5) Juuso Nikupaavo, Kalajoen Junkkarit, +22.

T10: maastojuoksu 1 km: 1) Pipsa Kotila, Toholammin Urheilijat, 3.48, .

P9: maastojuoksu 1 km: 1) Eemeli Jukkola, Lohtajan Veikot, 4.01, 2) Veikka Vilkuna, Nivalan Urheilijat, +12, 3) Miska Tenhunen, Nivalan Urheilijat, +15, .

T9: maastojuoksu 1 km: 1) Siiri Ikäläinen, Ylivieskan Kuula, 3.50, 2) Malva-Liina Aho, Ylivieskan Kuula, +0, 3) Lilli Eerikäinen, Reisjärven Pilke, +9, 4) Elina Annala, Kalajoen Junkkarit, +23, 5) Mäkitalo Emma, Himangan Urheilijat, +25, 6) Lotta Lehtikangas, Kalajoen Junkkarit, +29, 7) Eedit Nikula, Ylivieskan Kuula, +33, 8) Tuulia Kortesluoma, Kalajoen Junkkarit, +40, 9) Taru Junttila, Nivalan Urheilijat, +43, 10) Riina Heikkilä, Lohtajan Veikot, +55, 11) Sara Tiitto, Lohtajan Veikot, +56, .

#